Last edited by s.n.
21.06.2021 | History

5 edition of Gruaja ne shoqerine shqipetare dje dhe sot found in the catalog.

Gruaja ne shoqerine shqipetare dje dhe sot

materialy Mezhdunarodnoĭ nauchnoĭ konferent︠s︡ii (Moskva, 30 senti︠a︡bri︠a︡--3 okti︠a︡bri︠a︡ 2014 g.)

 • 1156 Want to read
 • 399 Currently reading

Published by Administrator in s.n.

  Places:
 • United States
  • Subjects:
  • s.n.


   • Download Gruaja ne shoqerine shqipetare dje dhe sot Book Epub or Pdf Free, Gruaja ne shoqerine shqipetare dje dhe sot, Online Books Download Gruaja ne shoqerine shqipetare dje dhe sot Free, Book Free Reading Gruaja ne shoqerine shqipetare dje dhe sot Online, You are free and without need to spend extra money (PDF, epub) format You can Download this book here. Click on the download link below to get Gruaja ne shoqerine shqipetare dje dhe sot book in PDF or epub free.

   • nodata

    Statements.n.
    Publisherss.n.
    Classifications
    LC Classifications1968
    The Physical Object
    Paginationxvi, 110 p. :
    Number of Pages69
    ID Numbers
    ISBN 10nodata
    Series
    1nodata
    2
    3

    nodata File Size: 10MB.


Share this book
You might also like

Gruaja ne shoqerine shqipetare dje dhe sot by s.n. Download PDF EPUB FB2


Prandaj, gruaja shqiptare posacerishtpor edhe shoqeria jone burrat pergjithesisht duhet te jete me e angazhuar ne permiresimin e kesaj pozite dhe te ketij roli te mjerueshem qe ka gruaja shqiptare ne shoqerine tone. Ne hapesiren tone shqiptare, ku me shume e ku me pak, 8 Marsi festohet me kenge e valle neper restaurante dhe neper halla te medha!

Lirite dhe te drejtate e gruas sidomos ku me shume e ku me pak vazhdojne te shkilen, neperkemben e dhunohen edhe sot nga shtete dhe regjime te ndryshme ne bote. Vini re se si eshte realizuar fillimisht ky proces ne fushen e propogandes e paraqitur si lufte klasash. Lirite, te drejtate dhe barazia e gruas nuk eshte fort e kenaqshme as ne shoqerine shqiptare.

per lirite, te drejtat, per barazine dhe per poziten e gruas ne shoqeri. Nje konglomerat genjeshtrash do te mbulonte popullin shqiptar pergjate viteve te diktatures dhe ai nuk do ta kuptonte kurre se qeliza me e shenjte qe kishte realizuar mbijetimin mijeravjecar te tij po permbysej nga diktatori ne emer te tij. 17por qe tregon se si eshte ndryshuar realiteti historik i familjes shqiptare dhe kush qene ata qe e realizuan ate.

Shqiptaret asnjehere nuk e kuptuan thelbin e goditjes enveriste, por e pranuan kokeulur transformimin e familjes se tyre ne nje fole te Sigurimit te Shtetit.

Ka plote ngjarje tjera ne jete per t'u argetuar, por jo per 8 Marsin. Prandaj, desha Gruaja ne shoqerine shqipetare dje dhe sot them qe 8 Marsi nuk eshte Dite per urime e pergezime, por Dite reflektimi, debati dhe veprimtarish pse jo edhe Dite proteste kur duhet.

Edhe nga urimet e shumta qe jane postuar ne kete rrjete social e mora vesh se eshte "harruar" dimensioni historik dhe aktual i kesaj Date. Pikerisht kjo e fundit eshte mbajtur e pa deklaruar edhe pse perbente thelbin e familjes qytetare shqiptare. 8 Marsi nuk eshte dita e nenes dhe as dita e gruas si bashkeshortepor eshte Dita e gruas pergjithesisht dhe kudo ne bote.

Ne shume vende dhe shoqeri nuk jane as burrat me mire. Diskriminimi dhe dhuna ndaj gruas ne shume shoqeri e shtete edhe sot eshte tmerrues dhe here-here e paimagjinueshme. Mijera gra shqiptare, pa vrare mendjen fare per lirite, te drejtate dhe poziten e tyre ne shoqeri, ia mesyjne salloneve te bukurise per t'u rregulluar dhe per t'u bere gati per ahengjet qe organizohen gjate kesaj dite me muzike dhe kengetare e kengetare te paguara shtrenjte per muziken dhe te kenduarit e tyre shpeshhere nene cdo nivel artistik.!

Kjo Dite lindi si rezultat i perpjekjeve te gruas per me shume te drejta dhe per me shume barazi si qenie njerezore, shoqerore, politike.

FAMILJA SHQIPTARE DIKUR DHE cinesa.wuaki.tv

Kur ne qytet monogamia familjare ishte e konsoliduar deri ne ekstrem. Per rrethanat shoqerore dhe historike ne te clate lindi kjo Date nuk po shkruaj, sepse te gjithe i dine, por po i "harrojne" ato dhe karakterin e kesaj Date.

Megjithate, nese jeni te kenaqura dhe te lumtura me poziten tuaj ne shoqerine tone, edhe une, s'po kam care sepse edhe une dua te jeni gjithmone te lumtura pa ju uruar dhe pergezuar per kete Dite qe vec Dite ahengu, hareje dhe gezimi nuk eshte. 2010 This entry was posted in on by. Analiza e metejshme e permbajtjes se formes se familjes shqiptare pergjate shekullit te XX-te te realizuar nga diktatori tregon menyren se si eshte permbysur nje realitet dhe se si eshte shpikur nje krim.

Analfabetizmi, arsimimi dhe zenia ne pune e gruas shqiptare nuk do te duhej t'i kenaqte as burrat shqiptare e lere me grate shqiptare.